ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 104. YIL DÖNÜMÜ NEDENİYLE ÇEŞİTLİ ANMA PROGRAMLARI DÜZENLENDİ
Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Kahta ilçesinde çeşitli anma programları düzenlendi
Kahta Kaymakamlığı Atatürk Anıtına Kaymakamlık, ilçe Garnizon, ilçe Belediyesi ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından çelenk sunulması ve saygı duruşu ile başlayan program Kahta Kültür Merkezi Konferans Salonunda devam etti.
Şehit Medet Mat Ortaokulu tarafından hazırlanan program burada Kuranı Kerim tilavetiyle başladı. Öğrenciler, koro eşliğinde türküler söyleyerek Çanakkale savaşında cesurca vatanlarını koruyan askerleri tiyatro gösterisi ile canlandırdı. 
Çanakkale Savaşında savaşan askerlerin ve cephe gerisinde mücadele veren milletin kahramanlık dolu hikayelerinden örnekler vererek konuşmasında başlayan Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, “biz çok geçmiş kökleri olan bir milletin evlatlarıyız. Dünyanın hangi milletine soracak olursanız örnek göstereceği bir ülkenin evlatlarıyız. Çanakkale demek sadece bir savaş demek değildir. Çanakkale demek maneviyatın, iradenin, milletin, demirin, zırhın karşısında başarıyla çıktığı bir savaştır. Çanakkale dediğimiz savaş, Mehmet Akif Ersoy’un satırlarıyla ‘şu heda fışkırıcak toprağı sıksan şüheda’ dediği bu topraklarda 207 bin şehidin verildiği toprakların adıdır Çanakkale. Çanakkale dediğiniz yer, anne oğlunu askere gönderirken şehit olmadan gelme diye tembih ettiği yerin adıdır Çanakkale Savaşında atalarımızın yaşadığı kahramanlık dolu hikayeleri çocuklarımıza çok iyi bir şekilde anlatmamız lazım” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından program Şehit Medet Mat Ortaokulu öğrencileri koro eşliğinde türküler söyledi. Mustafa Yardımcı Anadolu Lisesi öğrencileri ise SODES kapsamında hazırladıkları 57. Alay tiyatro gösterisi ile Çanakkale savaşında gösterilen kahramanlık dolu hikayeleri canlandırdı.
Çanakkale Zaferinin Türküler ve tiyatro gösterisi ile canlandırıldığı ‘Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma’ programında izleyiciler duygulu anlar yaşadı.
Şiir, Kompozisyon ve Resim yarışmalarında başarılı olan öğrencilere hediyeleri Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, ilçe Garnizon Komutanı Ufuk Arabacı ve ilçe Emniyet Müdürü Kenan Sertyalçın tarafından takdim edildi.
Program, Kaymakam Kaya’nın gösterilerin hazırlanmasında emeği geçen öğretmenlere ve öğrencileri tek tek tebrik etmesiyle sona erdi.