MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ
 
12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 98. yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” düzenlendi
 
Kahta Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen programda 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy anıldı. Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 
 
Programda konuşma yapan Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, “Bugün, İstiklal Marşı´nın ‘Milli Marş’ olarak kabul edilişinin 98. yıldönümünü kutlamanın haklı gurur ve mutluluğu içindeyiz. Milletimizin kutsal değerlere olan bağlılığını destanlaştıran İstiklal Marşı, yurdumuzun her bir köşesi işgal altındayken, kadını, çocuğu, yaşlısı, genci ile bir milletin topyekûn kahramanca mücadelesini dizelere döken bir şaheserdir" dedi.
 
Milli Şair'imizin İstiklal Marşı'nı duvarlara yazarken aslında ülkenin her dağına ve taşına nakış nakış yazdığını ifade eden ilçe kaymakamımız; "Ömrünü vatana ve millete hizmete adamış Mehmet Akif Ersoy, milletimizin Kurtuluş Savaşı’nda göstermiş olduğu cesaret ve kahramanlığı veciz dizelerle ölümsüzleştirerek, bizlere bugünlerimizde de ışık tutmaya devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, vatanımızın istiklal ve istikbaline yönelik her türlü tehdide canını siper ederek geçit vermeyen tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.
 
Yapılan konuşmaların ardından Adıyaman’ın tarihi ve kültürel mekanlarında istiklal marşının okunduğu sinevizyon gösterisi ile öğrenciler tarafından Oratoryo sunumu ve İstiklal Marşı okundu.
 
Kahta Anadolu İmam Hatip Lisesi Okulu öğrencileri tarafından sunulan mehter gösterisi izleyicilerden büyük beğeni aldı.
Kahta Kaymakamlığı tarafından ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen ilkokul, ortaokul ve liseler arası şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.
 
Dereceye giren öğrencilere ödüllerini Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, ilçe Garnizon Komutanı Ufuk Arabacı ve İlçe Emniyet Müdürü Kenan Sertyalçın takdim etti.